Autoflesz.com poleca

Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy – "Samochodowa Szkoła Roku 2013"

Szczegóły

Zespół Szkól Samochodowych w Bydgoszczy należy do najlepszych placówek oświatowych w kraju, sukcesy uczniów jaskrawo  świecą na trudnym motoryzacyjnym firmamencie. Uczniowie z bydgoskiej Szkoły są rozchwytywani na rynku pracy, a status mechanika samochodowego - w najlepszych serwisach naszego regionu - powoli nabiera zasłużonego blasku.

mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczyfot. Krzysztof Golec, autoflesz.com  | mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

 

Od kilku już lat działalność takich ikon polskiej i światowej motoryzacji jak: Shell Polska, Polski Związek Motorowy, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Centrum Targowe Pomorza i Kujaw,  nasza skromna redakcja oraz najwięksi polscy Importerzy zgodnie działają na płaszczyźnie promocji najlepszych mechaników i elektromechaników w Polsce. W tym celu, od trzech lat,  organizowaliśmy (i nadal organizujemy)  Mistrzostwa Polski Mechaników Samochodowych w Bydgoszczy oraz przeprowadziliśmy już V edycji konkursu „Najlepszy Mechanik Regionu”. Głęboko wierzymy, że do tego grona dołączą następni, młodzi, zdolni profesjonaliści.

Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą
Sukcesy nie przychodzą łatwo, trzeba je wypracować i oszlifować,  zarówno podczas zajęć teoretycznych, jak i praktycznych,  w szkolnych warsztatach. Najlepsi dokształcają się permanentnie, startując w konkursach specjalistycznych, olimpiadach czy międzynarodowych mistrzostwach mechaników. Przy współczesnym wysokim zaawansowaniu technicznym i królującej elektronice, często drobne spawy decydują o końcowym sukcesie. Taki imponderabilia zmuszają do studiowania, wplatania komputerowego oprogramowania, szukania najlepszych rozwiązań, a nawet poprawiania "chorób wieku dziecięcego" w najnowszych samochodach.

- Nasze sukcesy, zdobyte puchary i wyróżnienia są liczne.  Rzeczywiście tak jest od samego początku Szkoły. To zasługa naszych nauczycieli, wychowawców, instruktorów, a także zaangażowania samych uczniów – mówi mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

Już na pierwszy rzut oka widać, że to zgrany Team, jak w Formule1. Pomimo trudności, częstych reorganizacji, a nawet rewolucji w oświacie Szkoła ma się czym pochwalić. Ale po kolei…

mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i mgr Włodzimierz Piotrowski, dyrektor Centrum Targowego Pomorza i Kujawfot. Krzysztof Golec, autoflesz.com | mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i mgr Włodzimierz Piotrowski, dyrektor Centrum Targowego Pomorza i Kujaw  z dumą oglądają osiągnięcia uczniów

 

Początki Szkoły sięgają jeszcze czasów, gdy komputery osobiste raczkowały na informatycznym firmamencie
Nie chodzi nam już o słynny model zwany ENIAC,  uważnego do 1975 roku za protoplastę komputerów osobistych (IBM, 1973 czy późniejszych modeli jak ZX Spectrum, 1982 oraz Timex Sinclair, 1984).  Dziś, to zabytek, nawet dla dyr.Tomasa, ale wywołał informatyczny boom i był zaczynem narodzin Pokolenia X. Postaramy się jednak zachować chronologię, jak w archiwach IPN-u.

Nieco wcześniej, bo już  w  1970 roku utworzono w grodzie nad Brdą Zasadniczą Szkołę Samochodową, jej dyrektorem został mgr Adolf  Kubiak. Rok później na jego miejsce powołano inż. Romualda Lisa. Rok 1973 jest przełomowy, FSM w Bielski Białej rozpoczyna licencyjną produkcję pf 126p. W Bydgoszczy też następują zmiany, powstaje 3-letnie Technikum Samochodowe na podbudowie szkoły zasadniczej i Liceum Zawodowe nr 3. Rok później szkoły zostają przekształcone w Zespół Szkół Samochodowych. Od września 1976 roku naukę rozpoczynają uczniowie 5-letniego Technikum Samochodowego.

Po siedmiu latach prowadzenia Szkoły stanowisko dyrektora zwalnia inż. Romuald Lis, przechodząc do pracy w Kuratorium Oświaty i Wychowania, a na jego miejsce powołany zostaje mgr Gerard Kolossa. Wieloletnimi wicedyrektorami szkoły byli kolejno: mgr Marian Horwat, mgr inż. Mieczysław Kochman, mgr Henryka Ossowska i mgr Henryk Barański.

W 1981 roku zapada decyzja o rozwiązaniu Liceum Zawodowego nr 3. Zespół Szkół Samochodowych jednak pozostaje i szkoli przyszłych mechaników „z papierami”. W 1993 mury szkoły opuszcza pięćsetny absolwent z maturą w ręku i… głową na karku.Powołanie przy Zespole Szkół Samochodowych Liceum Technicznego wiąże się z nominowaniem na stanowiska wicedyrektorów: mgr inż. Anny Piotrowskiej i mgr inż. Janusza Tomasa.

W 2001 roku dyrektor mgr Gerard Kolossa odchodzi na zasłużoną emeryturę,  po 23 latach kierowania Samochodówką. Na  fotelu dyrektora zasiada mgr inż. Janusz Tomas. Stanowiska wicedyrektorów zajmują: mgr inż. Anna Piotrowska, mgr Zofia Saternus, mgr inż. Ireneusz Kulczyk.

List gratulacyjny od wojewody Ewy Mes dla ZSS
 List gratulacyjny od wojewody Ewy Mes dla ZSS

Zespół Szkół Samochodowych dziś
Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy na dobre wpisał się w krajobraz bydgoskich szkół średnich. Placówka targana licznymi zmianami, reformami pracuje na najwyższych obrotach i jest rozpoznawalna zarówno w regionie, jak i całym kraju.

Szkoła wyszkoliła ponad 5 tys. absolwentów (mechaników i techników) zajmujących odpowiedzialne funkcje nie tylko w polskiej motoryzacji, ale także w kolejnictwie i w innych gałęziach gospodarki.

Dyrektor Tomas jednym tchem wymienia kolejne osiągnięcia szkoły. Ze szczególnym namaszczeniem mówi o „XIV  Ogólnopolskiej Olimpiadzie  Techniki Samochodowej”.

Jak napisała Pani Ewa Mes,  wojewoda kujawsko-pomorski, tytuł Samochodowej Szkoły Roku 2013  (…) to ogromna zasługa nauczycieli, którzy pomagają ambitnej i zdolnej młodzieży rozwijać zainteresowania i poszerzać wiedzę.

Nic dodać, nic ująć - kwintesencja  szkolnego życia, traktowanie Szkoły i uczniów z obowiązującymi pryncypiami, bez pobłażania pozorantom i kuglarzom w mechanicznym fachu.

Baza i dobrze wyposażone pracownie
Byliśmy pod wrażeniem dobrze wyposażonych pracowni, stacji kontroli pojazdów, szkolnego serwisu, warsztatu elektroniki i elektrotechniki (młodzi uczniowie projektują i montują tu swoje systemy audio i elektrotechniki  samochodowej).

Szczególne wrażenie wywołuje pracownia pokładowych systemów elektronicznych z działającymi modelami takich układów jak:

 • systemy wtrysku paliwa,
 • systemy bezpieczeństwa aktywnego (SRS),
 • zestawy czujników elektronicznych systemów samochodowych,
 • system regulacji siły hamowania (ABS),
 • system sterowania EDC silnikiem  ZS,
 • przekroje silników i skrzyń biegów (w tym automatycznych),
 • stanowiska dla mechatronika, gdzie uczniowie projektują własne roboty i pojazdy mogące być zaczynem nagrodzonego niedawno przez NASA łazika Hyperion (dzieło studentów z Białegostoku).


Dyrektor Tomas ma swoje ulubione miejsca, które pokazuje z dumą:

 • trzy pracownie komputerowe (2xPC oraz Macintosh),
 • multimedialna czytelnia internetowa (uczniowie mają możliwość surfowania po sieci, aby rozszerzać swoją ciekawość oraz wiedzę),
 • trzy strefy wolnego bezprzewodowego dostępu do Internetu,
 • profesjonalnie wyposażona sala wykładowa  przygotowująca, pod  okiem instruktorów,  kandydatów do egzaminu na prawo jazdy. 

- Posiadamy dobrze wyposażoną pracownię samochodową oraz nowoczesną stację diagnostyczną i stację kontroli pojazdów. Z kolei nasza biblioteka to skomputeryzowany księgozbiór – mówi dyr. Tomas

mgr inż. Edward Rymaszewski, mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor ZSSfot. Krzysztof Golec, autoflesz.com | mgr inż. Edward Rymaszewski, wychowawca wielu utalentowanych mistrzów klucza dynamometrycznego oraz mgr inż. Janusz Tomas, dyrektor ZSS w pomieszczeniu stacji diagnostycznej z której korzystać mogą kierowcy z Bydgoszczy i okolic

- Spośród absolwentów i obecnych uczniów naszej szkoły wywodzi się wielu znanych mistrzów sportu, o których głośno także daleko poza granicami naszego kraju (dop. red. Zdzisław Szubski, kajakarz, trener) – podkreśla dyr. Tomas

Warto podkreślić, że zaszczytny tytuł, który Szkoła otrzymała w tym roku nie jest jedynym tak spektakularnym sukcesem. W roku szkolnym 2006/2007 Zespół Szkół Samochodowych zdobył pierwszy, zaszczytny tytuł "Samochodowej Szkoły Roku 2007". Trudno zatem mówić o przypadku czy epizodzie.

Ośrodek egzaminacyjny z zapleczem diagnostyczno–warsztatowym – oczko w głowie dyr. Tomasa
12 marca 2013 roku,  po latach starań,  został uroczyście oddany do użytkowania ośrodek egzaminacyjny z zapleczem diagnostyczno – warsztatowym. Na uroczystości był Rafał Bruski, prezydent miasta oraz Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski

Zespół Szkół Samochodowych tworzą:

 • Technikum Samochodowe, 4-letnie w zawodzie: * technik pojazdów samochodowych (od roku szkolnego 2007/2008)
 • Liceum Profilowane, 3-letnie o profilu transportowo-spedycyjnym z klasą o rozszerzonym programie: * sportowym piłki nożnej
 • Zasadnicza Szkoła Samochodowa, 3-letnia na podbudowie gimnazjum kształcąca w zawodzie: * mechanik pojazdów samochodowych

Stacja Kontroli Pojazdów
Nie mogliśmy tu nie trafić. Dyrektor Tomas jest dumny z tak wyposażonej  stacji, a przede wszystkim z jej wieloletniego kierownika, nauczyciela, wychowawcy mgr inż. Edmunda Rymaszewskiego. Znamy Pana inżyniera od wielu już  lat, zmieniali się dyrektorzy, szkoła targana była reformami, a kierownik ciągle ten sam, trochę tylko posiwiał. To już ikona Zespołu Szkół Samochodowych, wychowawca młodzieży, opiekun wielu grup zdobywających zaszczytne tytuły dla Szkoły. „Samochodowa Szkoła Roku 2013” oraz „2007” to też jego dzieło.

Inż. Rymaszewski jest wyjątkowym fachowcem, spod jego ręki nie wyjedzie żaden niesprawny pojazd. Dodajmy, z całą surowością potrafi przetrzepać wszystkie wadliwe układy w samochodzie. Takich fachowców się ceni, nawet my pamiętamy, jak kiedyś „znęcał” się nad naszym pf 126p, a później Toyotą. Niesprawne hamulce, zapieczone zwrotnice, kasłający silnik, to żaden problem. Jeśli jest tylko taka możliwość, to takim cherlawym przypadkiem zajmują się  uczniowie szkolnego serwisu.  Tu z kolei rządzi mgr Dariusz Średziński.

Szkoła ta także entuzjaści motoryzacji, uczniowie z pasją
Niewątpliwie do takich musimy zaliczyć Dariana Polusa, który z pasją składa replikę Kawasaki GPZ 900R. Na tej kultowej już maszynie jeździł Tom Cruise w filmie „Top Gun”. Jak mówi uczeń i zakręcony pozytywnie mechanik, to jedyny taki egzemplarz w Polsce. Tylko pozazdrościć zacięcia w dążeniu do końcowego sukcesu. Wierzymy, że Dyrekcja ZSS pokusi się o uroczystą prezentację.

Mariusz Bąk, Przemek Jóźwikfot. Krzysztof Golec, autoflesz.com  | Mariusz Bąk i Przemek Jóźwik w pracowni elektromechanicznej, szlifują swoją wiedzę praktyczną nad elektryką i elektroakustyka Opla Astry

 

Ciekawostką, która od czasu do czasu elektryzuje gości i zwiedzających Targów Motoryzacji w naszym regionie są cztery Maluchy w doskonały stanie, w tym jest wersja cabrio. Wszystkie są głaskane przez uczniów niemal każdego rocznika. Fiat pf 126p nie tylko zmotoryzował Polskę, ale także stał się doskonałym materiałem do różnych modyfikacji i przeróbek. Wielu z naszych rozmówców z dumą przyznaje, że na popularnym Maluchu broniło swoje prace dyplomowe, a nawet inżynierskie i magisterskie. Wtedy zapłon elektroniczny (tranzystorowy  czy tyrystorowy), turbinka Kowalskiego, modyfikowane wałki rozrządu Świątka  były marzeniem każdego kierowcy pragnącego nieco szybciej pomykać po polskich drogach.

Dziś z uśmiechem na twarzy możemy powspominać, że tak zmodyfikowane pf 126p (dochodzą jeszcze modyfikacje wg autorstwa prof. Szczecińskiego, WAT) zużywały 3,6-3,9 l/100 km, potrafiły też rozpędzić się do 127 km/h (a nawet więcej). Znacznie później,  Tyska Fabryka Samochodów wprowadziła niektóre modyfikacje w seryjnej produkcji. Nieliczni montowali także do Malucha silniki 2.0 od Fiata 131 Abarth Mirafiori o mocy 140KM.

Dziś Technika Samochodowe nadal kształcą wykwalifikowaną kadrę techniczną, nie ma tylko… polskiej motoryzacji. To dziwne, że przy takim potencjale, świetnych pomysłach młodych konstruktorów, rzucaniu na kolana inne  konkurencyjne teamy samochodowe w Polsce i za granicą kraju przemysł motoryzacyjny umiera. Ale to już temat na inną okazję.

Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczyfot. Krzysztof Golec, autoflesz.com | uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych przy swoim ulubionym Maluchu

 

Sport i sportowcy ZSS rozsyłają dobre fluidy
Rzeczywiście szkoła ma się czym pochwalić i na tej płaszczyźnie. W 2012 roku Wojciech Rybczyński zdobył mistrzostwo świata w karate. Z kolei Szymon Woźniak i Bartosz Bietracki wykorzystują swoje umiejętności podczas walki na torze. Silniki żużlowe, w tym z leżącym tłokiem np. Jawy czy GM mają w małym palcu. Jeśli tak samo będą jeździć, to po Tomaszu Gollobie, będą najlepszymi mechanikami wśród żużlowców.

Reprezentanci ZSS udanie startują także w mistrzostwach Bydgoszczy w najpopularniejszej sportowej dyscyplinie – piłce nożnej. W kwietniu br. uczniowie ZSS zajęli zaszczytne drugie miejsce. To widać, a nawet czuć, jak wykorzystują lekcje wychowania fizycznego na przyszkolnym „Orliku”. Dla nich wyciągnięcie silnika pf 126p bez podnośnika, to bułka z masłem.

Młodzież Szkoły udanie startuje także w bowlingu, tenisie stołowym czy piłce ręcznej. Sporty walki to jeden z mocniejszych "argumentów" Szkoły, dla przykładu Mateusz Rewoliński wywalczył tytuł Mistrza Okręgu w boksie.

Kolejny sukces w lekkiej atletyce, Radek Kobylarz zdobył w ubiegłym roku tytuł Mistrza Polski Juniorów w trójskoku. Skoro jesteśmy przy lekkiej atletce, to warto przypomnieć kolejnego, znanego absolwent ZSS. Artur Kohutek, płotkarz, brązowy medalista mistrzostw Europy w Monachium 2002 już zakończył karierę, ale benzynę ma we krwi.

To nie ostatni fotoreportaż o tej Szkole. Sportowcom, mechanikom i pasjonatom gratulujemy sukcesu!

ShellZamiast podsumowania
To nie pierwszy i nie ostatni sukces Szkoły. Dlaczego jest najlepsza? To proste i trudne jednocześnie. Zazwyczaj rzeczy tak oczywiste jak: zaangażowanie, dyscyplina, szansa na natychmiastowe zatrudnienie czy  doborowy zespół nauczycieli z pasją muszą znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i obszar współpracy – czyli uczniów. W przypadku Zespołu Szkół Samochodowych zagrało to jak w najlepszym silniku Lexusa LS600h. Kierownicę jednak trzyma  dyr. Janusz Tomas.

Autor: autoflesz.com, obsługa własna

 

Wykorzystywanie materiału i zdjęć, bez zgody autora i redakcji autoflesz.com - zabronione, chronione prawem autorskim 
podstawa: ustawa o prawie autorskim  i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r., publikator: Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631

Źródło: http://www.zss.pl/


   

NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE ZDJĘCIA

   
   

Galeria  

   
   
   
   

Statystyka  

Odsłon artykułów:
5147541
   

Redakcja korzysta  

aparaty-autoflesz.jpg
   
   
© Copyright (c) 2006 - 2015 AutoFlesz.com Wszelkie prawa zastrzeżone.