Autoflesz.com poleca

Mandaty i łupienie kierowców – Jacek Żakowski zabiera głos

Szczegóły

Min. Rostowski nie mówi wprost, że chce załatać mandatami dziurę budżetową, która jak pęknięty balon po Euro 2012 przeraziła niektórych decydentów. Na przyszły rok pan minister zaplanował 1,5 mld złotych!  W mediach zaczyna huczeć, do fali protestów dołączają dziennikarze, którzy stanowczo mówią NIE sposobowi karania kierowców.

fot. KWP Białystok

 

- Bez względu na to, czy jeździmy za szybko czy za wolno, jeżeli władza wykorzystuje prawo o wykroczeniach do łatania budżetu, to jest to całkowicie sprzeczne z istotą tego prawą i powinno być przez prawo ścigane – powiedział Faktowi.pl  Jacek Żakowski

Karać mandatami, a pouczenia?
Jeśli prawdą jest, że urzędnicy ministerstwa wywierali naciski  na komendantów policji, by ci z kolei na odprawach z funkcjonariuszami drogówki nie pouczali tylko przykładnie karali – to media słusznie nagłaśniają problem. Są jednak funkcjonariusze czy strażnicy, którzy nie naginają się pod rozkazami komendanta,  przyjeżdżając na interwencję do niby źle (zdaniem sąsiada) zaparkowanego samochodu. Inny przykład ortodoksyjnego wypełniania obowiązków służbowych każdy z Czytelników podałby z własnego doświadczenia. Ale jak się czuje nakładająca mandat pani aspirant, która zatrzymuje kierowcę za przekroczenie prędkości o 27 km/h w terenie zabudowanym, ale nie zna nawet z jakiego artykułu (!) Dyletanctwo, nieprofesjonalne wykonywanie obowiązków czy tylko chęć ukarania ponad wszystko.

Rozchwiane podatki - rekiny finansowe przepływają przez sieci
Kierowcy to także wyborcy. Chyba nie o to chodziło wyborcom, aby władza wprowadzała działania odwrotne do tych wygłoszonych w expose premiera. Przykłady idą z góry, najbogatsi ludzie w Polsce rozliczają w tzw. rajach podatkowych, a nie w kraju gdzie też robią interesy,  znane hipermarkety nie płacą podatków, turyński FIAT dostaje kasę od skarbu państwa  na produkcję Pandy w Tychach a Sergio Marchionne robi tsunami przed końcem roku, LOT ukrywa katastrofę finansową a skarb państwa płaci utrzymując źle zarządzanego bankruta.
O innych obietnicach,  rozliczenia winnych jak chiński COVEC, obiecanym dofinansowaniu  kolei pod względem bezpieczeństwa,  stworzeniu systemów prawnych przeciwdziałających piramidom finansowym, rozliczeniu starego PZPN czy wreszcie rozwiązaniu problemów służby zdrowia -  przypominamy.

- W tej chwili fotoradary to głównie sposób łatania budżetów. Nie widzę wielkiej troski o bezpieczeństwo – przekonuje Żakowski

Euro 2012 - finansowy sukces czy totalna klapa
Patrząc na samorządy w krajach, gdzie przeprowadzono wielkie imprezy sportowe czy olimpiady to jasno wynika, że problemy finansowe czy niedopięty budżet trzeba jakoś zrekompensować. Żakowski podaje fakty z  Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku, aby ratować Montreal przed bankructwem decydenci wprowadzili restrykcyjne mandaty. Kanadyjczycy zarabiający znacznie więcej od Polaków zbuntowali się - my przyjmujemy wszystko, jak papierek lakmusowy zasady.

- Kara musi być współmierna do wykroczenia, a nie do potrzeb materialnych tego, kto ją nakłada. To jest oczywiste – mówi Żakowski

Polski Związek Motorowy może być mocnym sprzymierzeńcem kierowców
Dziennikarz wskazuje nawet, że to Polski Związek Motorowy powinien dążyć do zaniechania takich praktyk: restrykcyjnych i wprowadzonych z „falandyzowaniem”  prawa. Jakże często prezydenci miasto wykorzystują ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U z 2005 r. nr 229 poz. 1954) nękając ukaranych mandatami sankcjami (do zajęcia pensji włącznie). Jakże często prokuratura bagatelizuje zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu czy oszustwie, podpierając się małą szkodliwością czynu.

Inne przykłady można mnożyć, ale to nie rozwiązuje w żaden sposób problemu. Dlaczego, bo nikt nie chce go rozwiązać? Szybciej i prościej jest karać i łupić obywatela, który ma jeszcze pensję, emeryturę czy rentę. To prawda, czasem udaje, że nic nie ma. Poseł z kolei ma immunitet i jest… nietykalny.

 

Źródło: fakt.pl

 

   

NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE ZDJĘCIA

   
   

Galeria  

   
   
   
   

Statystyka  

Odsłon artykułów:
5147541
   

Redakcja korzysta  

aparaty-autoflesz.jpg
   
   
© Copyright (c) 2006 - 2015 AutoFlesz.com Wszelkie prawa zastrzeżone.