Nowe technologie

Samochody z fabrycznymi instalacjami LPG - montaż gazu opłacalny jak nigdy

Szczegóły

Dobry czas dla LPG to także możliwość wyboru samochodu z fabryczną instalacja gazową, zarówno LPG  jak i CNG. Aczkolwiek w przypadku sprężonego gazu ziemnego, problem jest znacznie poważniejszy. Nadal,  nikła sieć stacji napełniania i raczkujące próby ożywienia sektora za pomocą przydomowych sprężarek i akcji promocyjnych, nie są jeszcze znacznikiem gazowej rewolucji. Zatem dziś powiemy głównie o autogazie.

fabryczna instalacja gazowa w Hyundaiu i20fot. Artur Kania, autoflesz.com \ fabryczna instalacja gazowa w Hyundaiu i20

Dzisiaj, gdy ceny benzyny i ON są ciągle wysokie, a sprzedaż nowych aut drastycznie zmalała w Europie (a także w Polsce), producenci szukają innych rozwiązań. Problem  w tym, że niektórzy tylko narzekają i nadal nie wychodzą przed szereg, proponując np. nowym klientom auta z fabryczną instalacją gazową.  Gwoli ścisłości dodajmy, głównie LPG.

Jak ożywić sektor gazowy?

W naszym regionie od kilku miesięcy próbujemy ożywić sektor gazowy poprzez wspólne akcje promocyjne aut wyposażonych w fabryczne instalacje gazowe, jak również te poddające się takim zabiegom. Takie dwa pokazy już się odbyły na terenie Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy. Większość z tych modeli może stawać to przetargu dla WORD w Bydgoszczy.

Naszym zdaniem postawienie samochody w hipermarkecie mija się z celem. Tylko doświadczony sprzedawca czy marketingowiec może spełnić oczekiwania klienta. Nie oczekujmy, że młoda para przychodząc do galerii po najmodniejsze buty będzie chciała spojrzeć bliżej na obiekt pożądania, do tego bez fachowo przygotowanego sprzedawcy. Tak próbowano zrobić w jednym z oddziałów Media Markt w Holandii. Jeszcze nie wyszło.
Oczywiście szanujemy odmienne zdania dilerów i nie podejmujemy polemiki. Prawda jest też taka, że do jednych salonów klienci walą jak na nocne wyprzedaże w Focusie, do innych trafiają przez... pomyłkę.  

Modele z fabryczną instalacją gazową (lub z autoryzacją importera)

Wielokrotnie informowaliśmy, cytowaliśmy rady ekspertów, podawaliśmy przykłady dot. marek i modeli mających najwięcej propozycji LPG. Bez wątpienia  należy do nich Dacia (wkrótce także nowe Sandero LPG).

Od połowy 2012 roku, a w przypadku Corsy jeszcze wcześniej, Opel dość aktywnie pielęgnuje ogródek autogazu wprowadzając do sprzedaży takie modele jak: Opel Zafira Tourer LPG TEC (140 KM), Insignia LPG ecoFLEX, Corsa 1.2 LPG, Meriva 1.4 Turbo LPG Eco FLEX czy, Astra (5D + Sports Tourer).

Auto Gaz Holandia

Kolejnym takim producentem, mającym fabryczne instalacje jest Hyundai i20 LPG oraz Chevrolet. Skoda z kolei jest chyba jednym z nielicznych producentów zezwalających na montaż gazu (w autoryzowanym serwisie) z pełną gwarancja producenta. Już wkrótce pojawi się także Citigo z fabryczną instalacją (oraz jej siostra i brat czyli VW up! oraz Seat Mii).
W przypadku Mitsubishi np. Lancera i Colta można zamówić taki egzemplarz w salonie, czas oczekiwania - do kilku tygodni. Podstawową instalacją jest STAG 300 Premium. Uwaga: przeglądy muszą być wykonywanie co 15 tys. km.

Na koniec o Volkswagenie, który dysponuje całkiem sporą flotą pojazdów zasilanych CNG. Jeśli chodzi o autogaz, to od ręki do nabycia jest VW Caddy Bi-fuel 1.6 102 KM.

Gdyby zainteresowanie Polaków gazem było większe, także inni producenci zamawialiby takie modele. W tym momencie jedynie możemy mówić o dostępności modeli takich producentów jak: Volvo (kilka model Bi-fuel), Peugeot, Fiat i Alfa Romeo LPG. Niestety, to śladowe ilości i dilerzy nie zamawiają takich modeli.

Modele nie tolerujące konwersji gazowej

Mówimy tu o modelach nie poddających się konwersji gazowej z kilku podstawowych powodów. Jednym z nich są nieutwardzone gniazda i grzybki zaworowe, jak również częsta konieczność regulacji luzu zaworowego. W innych modelach  nieodpowiednie są głowice (Toyota Yaris, Scion) czy trudny dostęp do czwartego cylindra (Subaru 2.5 sohc).

Dziś, praktycznie nie ma też sprawdzonej instalacji do silników z wtryskiem benzyny bezpośrednio do cylindra, gdzie wymagane są szybkie wtryskiwacze gazu (reagujące na zminy w ciągu 0,3 ms). W typowej instalacji do wtrysku wielopunktowego wystarczy czas reakcji 1,5 ms.

Silniki Volkswagena TSI i… hybrydowe

Kolejny problem - to jeden z najważniejszych silników TSI grupy Volkswagen AG. Niedawno „Auto Świat” publikował informację, że motor ten jest niepodatny na „zagazowanie”. Nie polemizujemy, ale co najmniej od dwóch lat firma Elpigaz posiada już instalację Stella 4DPI specjalnie dedykowana do tych silników (Polo i Corsa 1.2 TSI, Octavia 1.4 TSI, Passat 1.8 TSI czy Audi A4 1.8 TFSI). Podobną instalację  holenderską Gfi posiada podkrakowska firma Autogaz Holandia – Józef Dudzianiec , a także LTA Polonia – Monika Wojtala np. Vialle LPi (silniki TSI , FSI), a także LPdi.

Z kolei radomska firma AG Auto-Gaz Centrum przełamuje stereotypową opinię, jakoby konwersja w samochodach hybrydowych byłaby nieopłacalna. Zaprzeczeniem tej teorii jest najnowszy system wtrysku ZENIT PRO OBD, zamontowany w hybrydowym Lexusie RX 400. więcej: agcentrum.pl.

Bardzo cieszy nas wiadomość od producenta który przesłał do naszej redakcji kolejną dobrą informację:

- Holenderskie i włoskie - nieznane różnice i różne opinie na temat instalacji LPG  - a może polskie? - pisze pani Anna Osowska, koordynator ds. marketingu Auto-Gaz Centrum

Dlaczego nie, zawsze będziemy promować to co polskie, zwłaszcza jeśli jest tak dobre,  jak elektronika i podzespoły radomskiej firmy.

-  Auto-Gaz Centrum, polski producent, który poszerza swoją ofertę, już na  GasShow 2012 dał zapowiedź nowego sterownika do silników diesla - dodaje Osowska

Wykaz modeli trudnych do konwersji gazowej

Bardzo ciekawy materiał porównawczy przekazała firma PRINS, jeden ze światowych liderów w dziale LPG/CNG. Według wykazy firmy i zakładów omotujących instalacje gazowe w samochodach, niewątpliwie trudnymi do takich przeróbek modelami sa:

  • Dodge Nitro 3.7 (od 2007 r.),
  • Ford Focus 1.6 (2004-2008 r.)
  • Honda Civic 1.8 (silnik R18A)
  • Honda Accord R20A i CR-V 2.4 (silnik K24ZZ)
  • Hyundai i30 i Kia cee’d 1.4 (od 2008 r.)
  • Opel Insignia 1.6 16V (od 2010 r.)
  • Renault Scenic 1.4 (silnik H4J) i 2.0 (M4R)
  • Suzuki Swift 1.3 (silniki od 2005-1010 r.)
  • Subaru 2.5 dohc
  • Fiat 500 TwinAir

Ponadto,  niżej wymienione jednostki Opla Insignii są oporne na LPG: Z14XEP, A16LET, Z16XEP, Z16XE1, Z16XEP, Z16 XER i Z18XER.

Przypomnijmy tu jeszcze fakt, że auto trudne do gazowego szlifu to mit dla wieloletnich praktyków na polskim rynku. Wprawdzie nie są „uzbrajane” w fabryce -  jak Opel - w oddziale Special Vehicles GmbH, ale występowały lub będą występować w polskiej ofercie. Taką przynajmniej mamy nadzieję.

Przypomnijmy, takim modelem był Peugeot 207 1.4i, który już w styczniu 2010 roku poddawany był konwersji gazowej (fabrycznej) w podwarszawskich Błoniach z instalacją BRC.

instalacja ZENITH PRO w trudnym gazowo Fiacie 500 TwinAirfot. Auto-Gaz Centrum \ instalacja ZENITH PRO w trudnym gazowo Fiacie 500 TwinAir

Jak donoszą nasze jaskółki modele z fabryczną insolacja  gazową LPG ma dostarczyć wkrótce Citroen (model C3 Picasso i DS3). Jakiś czas temu chwaliliśmy Kia za wprowadzenie do oferty modelu Kia Picanto z gazem. Okazuje się, że w polskim wydaniu to nadal niemożliwe. Jednak we Włoszech i Niemczech,  od co najmniej 1,5 roku jeżdżą te maluchy z fabryczną gwarancją producenta.  Importer chce wprowadzić także kolejne modele, jak Venga GPL EcoDynamics, Rio, a także cee’d.

Ci producenci i importerzy mówią „ nie”  dla LPG

Przynajmniej niektórzy. Przypomnijmy, że Honda, przynajmniej w Polsce, ortodoksyjnie podchodzi do tematu konwersji gazowych. Jednak wiele nowych modeli (uwaga na możliwość utraty gwarancji) zostało poddanych konwersji gazowej z holenderskimi hitami firmy Gfi czy Necam-Koltek. Również Toyota, jeszcze kilka lat temu, zezwalała na montaż LPG w Toyocie Yaris z instalacją Vialle. Dziś to tylko wspomnienie z dobrych czasów.

Jeśli chodzi o inne firmy japońskie, jak Nissan, Subaru czy Suzuki -  to nadal importer mówi „nie”. Aczkolwiek w przypadku Subaru BRZ i Toyoty GT 86 wkrótce będzie dedykowana instalacja Gfi.

Gazownicy mają swoje sposoby na współprace gazu z „miękkimi” głowicami

Gazownicy zalecają w modelach trudnych gazowo stosowanie układu  lubryfikacji (dodatkowego smarowania gniazd zaworowych) z wykorzystaniem preparatu FlashLube. Znamy modele, takie jak Toyota Yaris, Ford Focus czy Dodge, które przejechały już co najmniej 160 tys. na autogazie. Jednak wymaga to stałych przeglądów w specjalistycznym serwisie, sprawnych świec i przewodów zapłonowych, często dedykowanego oleju silnikowego, a także innych przeglądów zalecanych przez importera danej instalacji.

Uprzedzamy jednak, że stosowanie instalacji w nowych samochodach, bez uzyskanie potwierdzenia od importera,  może zakończyć się utratą gwarancji. W sytuacjach wątpliwych radzimy zawsze zapytać gazowników o wybór specjalistycznej (dedykowanej) instalacji. Najlepsze zakłady proponują to obligatoryjnie, jeszcze  w fazie negocjacji.

Shell

Modele bardzo trudne do gazowej modyfikacji

Niewielu gazowników chce się tym tematem zajmować. Wiadomo,  w tym czasie serwisanci potrafią zagazować nawet kilka prostych modeli. Warto wiedzieć, że rekordziści dają radę  upakować w starszy model np. Fiata Punto  instalację gazową w ciągu… 50 min. Taki rekord zmierzyliśmy w pewnym warsztacie na Dolnym Śląsku. Problem w tym, że poszczególne elementy pochodziły od różnych importerów, kable poprowadzono byle jak, a o konserwacji i kulturze technicznej można było tylko pomarzyć. Mamy nadzieję, że na taki warsztat nasi  czytelnicy już nie natrafią.

Na koniec pomówmy o artystach w swoim fachu i firmach nie pękających przed trudnymi gazowo samochodami (silnikami). Jedna z takich firm jest Auto Gaz Holandia. więcej: autogazholandia.pl

 - Wprowadzając na Polski Rynek Instalacji Gazowych LPG produkty marki Teleflex Gfi, mamy pewność iż zaopatrujemy klientów w najwyższej klasy systemy. Świadczy o tym możliwość aplikacji systemów do najbardziej wymagających pojazdów takich jak Cadillac, Subaru, Audi VW, Skoda, Seat, Suzuki, Renault, a także Nissan, Mazda, Ford, Hyundai, Kia, Citroën czy  Peugeot – powiedział Józef Dudzianiec, Auto Gaz Holandia, Węgrzce k.Krakowa

Źródło: opracowanie własne, Auto Świat

- przeczytaj także: dobre wiadomości dla właścicieli samochodów LPG

   

NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE ZDJĘCIA

   
   

Galeria  

   
   
   
   

Statystyka  

Odsłon artykułów:
5147541
   

Redakcja korzysta  

aparaty-autoflesz.jpg
   
   
© Copyright (c) 2006 - 2015 AutoFlesz.com Wszelkie prawa zastrzeżone.