Nasza Bydgoszcz

Mobilis przegrał przetarg na obsługę najdłuższej linii autobusowej w Bydgoszczy - nowym przewoźnikiem ma zostać KDD Trans

Szczegóły

W bydgoskich MZK i innych liniach obsługiwanych przez przewoźników biorących udział w ostatnim przetargu wrze. Nowy przewoźnik KDD Trans najprawdopodobniej wygra przetarg na obsługę trzech linii autobusowych w Bydgoszczy. To jest kuriozalna ciekawostka, bo koperty jeszcze nie zostały otwarte, a już głośno o tym nowicjuszu z Niemcza.

 fot. Krzysztof Golec, autoflesz.com | kierowcy Mobilisu nie wypowiadają się "do kamery".  Jednak ich zdaniem Solarisy to dobre autobusy, choć dość ciężkie w prowadzeniu na śliskiej nawierzchni. Co będzie dalej z flotą tych wozów - prawdopodobnie pojada na... Białoruś - żartują

 

Tylko do sierpnia firma Mobilis będzie obsługiwała linię 69,  najdłuższą Bydgoszczy. Niestety, podobnie jak MZK, Arriva z Torunia, PKS Bydgoszcz  KDD Trans złożyło swoją ofertę przetargową.  Jak się okazało, żaden z ewentualnych przewoźników startujących w przetargu nie obniżył kosztów tzw. wozokilometra poniżej 8,00 zł. Jedynym  była  firma z Niemcza.  Dlaczego?

Wszystko wskazuje na to, że nowicjusz z Niemcza zamierza zakupić, podkreślamy zamierza zakupić potrzebne autobusy w Solcu Kujawskim. Jak łatwo się domyślić  autobusy gazowe, które produkuje Solbus, znany w Polsce producent, szczególnie pojazdów zasilanych LNG.

Wydaje się, że organizator przetargu nie wziął pod uwagę kilku strategicznych opcji  do obsługi linii 55, 67 i 69. Po pierwsze wkład własny na zakup takich autobusów (21 przegubowców + rezerwa, 12 krótkich + rezerwa). Takie autobusy kosztują 800-900 tys. zł za sztukę, gazowe mogą kosztować 20-30 proc. więcej.

- Damy sobie radę, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Znamy też problemy komunikacji miejskiej – wypowiedział się Dariusz Gackowski, właściciel KDD Trans

Auto Gaz Holandia

Cóż, jeśli ktoś jest przygotowany na każdą ewentualność, to znaczy, że nie jest przygotowany lub nie wie o czym mówi.  Tu dochodzi drugi aspekt tej ciekawej akcji przetargowej. Zakładając,  że będzie to kilka-kilkanaście autobusów gazowych CNG, to gdzieś je trzeba tankować. Na dziś, nie ma stacji ładowania zbiorników autobusowych, bo kilka lat  temu prezes Dębicki zrezygnował z takiej możliwości w Bydgoszczy (jazdy testowe w Bydgoszczy autobusów MAN  i Solaris). Poparł go wtedy sam prezydent Dombrowicz. Istniejąca stacja przy ul. Jagiellońskiej 42 (Gazownia Bydgoska) jest stacją wewnętrzną, nieudostępnioną  dla użytkowników prywatnych. Co więcej, nie ma możliwości tankowania autobusów (skomplikowany wjazd).

Po trzecie wreszcie, jeśli będą to autobusy LNG (skroplony gaz), to też nie ma takiej możliwości. Owszem jest doraźny sposób tankowania  jeżdżących cystern firmy Gazprom-Germania,  ale tankowanie jednego autobusu trwa ok. 15 min. Przy większej liczbie pojazdów, to niemal niewykonalne. Warto dodać, że dość duży kontrakt autobusów LNG dla Olsztyna i Warszawy realizuje właśnie  Solbus. Kilka autobusów LNG, których właścicielem jest KDD Trans  już jeździ od 1 października 2013 roku po ulicach Olsztyna.

fot. Krzysztof Golec, autoflesz.com | Solarisy obsługują trasę 69 od 1 styczni 2008 roku, ale tak naprawdę nieco później, bo Mobilis musiał wcześniej zakupić Jelcze i Volvo  z MZK, które "rozkraczały się" na mrozie. Te autobusy są dość wytrzymałe, bardzo twarde, mają też klimatyzację (ale nie włączają jej  kierowcy, bo nie ma rozkazu). Choć zapowiedź rozwiązania tej spółki wisi w powietrzu, kierowcy nie mają wielkiego wyboru, nie wszyscy znajda pracę u nowego przewoźnika

 

Wreszcie czwarta opcja, hybrydowe autobusy. Cóż, Solbus jeszcze takich nie produkuje. Ma je w swojej ofercie Solaris z Bolechowa, MAN, Volvo czy Scania. Jednak nasze wiewiórki podpowiadają, że bardzo mocne powiązania właściciela KDD Trans z Solbusem stają się opcją nadrzędną i... przesądzoną. Jest jeszcze piąta opcja autobusy... elektryczne, ale najmniej prawdopodobna.

Można by zadać pytanie, dlaczego organizator przetargu, prezydent miasta, ZDMiKP nie zarządził testów tych autobusów. Co się stanie z kierowcami MZK w Bydgoszczy i Mobilisu. Takie posunięcie wymusi zwolnienia, a nie wszyscy kierowcy znajdą pracę u nowego przewoźnika. Wreszcie ostatnia sprawa, KDD Trans był najtańszym oferentem, ale czy ktokolwiek z ratusza sprawdził wiarygodność tego przewoźnika. Sam Roman Jasiakiewicz powiedział, że spółka ta została zarejestrowano dopiero pod koniec 2013 roku. Czy takie doświadczenie nowicjusza wystarczy?

fot. Krzysztof Golec, autoflesz.com | autobusy Solbus LNG  z Solca Kujawskiego mogą być tankowane z przewoźnych cystern np. Gazprom-Germania. Pokaz takiego zasilania autobusu przedstawiono dziennikarzom podczas Międzynarodowych Targów Gazowych w Warszawie

Budowa polskich autostrad, przetargi na pojazdy szynowe, zakup Pendolino czy Dreamlinerów nie zawsze  sprawdziły się w praktyce. Jeśli chodzi o Bydgoszcz, wystarczy jedynie przypomnieć epizod z firmą Szart.

Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

 

Źródło: Express Bydgoski, rozmowy z kierowcami Mobilisu, Międzynarodowe Targi Gazowe

   

NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE ZDJĘCIA

   
   

Galeria  

   
   
   
   

Statystyka  

Odsłon artykułów:
5147541
   

Redakcja korzysta  

aparaty-autoflesz.jpg
   
   
© Copyright (c) 2006 - 2015 AutoFlesz.com Wszelkie prawa zastrzeżone.